Zaha Hadid – odeszła ikona neofuturyzmu

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Dzisiejszy wpis miał być kolejnym odcinkiem szkicownika jednak w czwartek dotarła do mnie informacja, obok której nie mogłam przejąć obojętnie, o śmierci Zahy Hadid. Projektantki, wizjonerki, a przede wszystkim kobiety, która inspirowała mnie już w drugiej klasie liceum, gdy marzyła mi się architektura. Jej podejście do tworzenia nadal jest mi bliskie, chociaż dziełam w innej dziedzinie.

Jak na architekta jej znaczące projekty zaczęły powstawać późno, dopiero po jej czterdziestce, ale mimo tego nie porzuciła swojej neofuturystycznej wizji. Każdego twórcę frustrowałoby to, że wygrywa konkursy, ale jego budynki i tak nie powstają. Całe szczeście Zaha nie dała się zniechęcić. Ostatecznie stała się pierwszą kobietą, która została nagrodzona Nagrodą Pritzkera i Złotym Medalem Królewskiego Stowarzyszenia Brytyjskich Architektów.

Jej estetyka wchodziła poza znane dotąd ramy. Udowadniała, że z betonu można tworzyć konstrukcje niemal sprzeciwiające się prawom fizyki. Nazywana pionierką neofuturyzmu nie przejmowała się zarzutami, że jej budynki są drogie i nie pasują do architektonicznego kontekstu. Każda z jej budowli jest rzeźbą, która swoimi organicznymi liniami zlewa ze sobą beton, stal i metal w bioniczne kształty. O swoim podejściu do konstrukcji mówiła tak:

Skoro świat dookoła ma aż 360 stopni, dlaczego ograniczamy się tylko do kątów prostych?

Jej odejście to wielka strata, bo Zaha Hadid potrafiła poruszać swoją architekturą. Imponowała bezkompromisowością i determinacją w realizowaniu swojej wizji.

O jej modowych projektach pisałam już tutaj, tutaj i tutaj.

To jej najbardziej znane realizacje:

Heydar Aliyev Center

Guangzhou Opera House

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Muzeum Narodowe Sztuki XXI w. w Rzymie

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Phaeno – centrum nauki znajdujące się w Wolfsburgu

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Skocznia w Bergisel

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Lilium Tower – budynek miał powstać w Warszawie

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Zdjęcia:  Zaha Hadid Architects

Może spodoba Ci się też...