Życie jest za piękne, aby żyć normalnie – Maria Czubaszek

Życie jest za piękne, aby żyć normalnie - Maria Czubaszek

Nie wierzę w życiowe autorytety, bo ideały nie istnieją. Jednak są ludzie, których podziwiam za ich dokonania w konkretnych dziedzinach lub za podejście do życia. Jedną z nich jest Maria Czubaszek, pisarka i satyryczka, której poczucia humoru i dystansu do siebie starczyłoby dla połowy naszego sejmu.

“Wszystkie kobiety są piękne, tylko po niektórych nie widać.”

Kiedy zobaczyłam Panią Marię pierwszy raz w jednym z programów telewizyjnych pomyślałam, że to sposób w jaki chciałabym się zestarzeć. Bez goryczy, która zabiłaby moje poczucie humoru i z rezerwą do tego co czas robi z moim ciałem. Umysł do końca miała ostry jak brzytwa. O czym mogły się przekonać ofiary jej kąśliwych uwag, które może nie zawsze były dyplomatyczne, ale zawsze bardzo trafne.

“Między starością i dzieciństwem jest jedno podobieństwo. Zarówno starcom, jak i dzieciom wszystko wolno.”

Życie jest za piękne, aby żyć normalnie - Maria Czubaszek

Potrafiła obserwować naszą rzeczywistość i bez litości punktować jej absurdy. Chociaż nie z wszystkimi jej poglądami się zgadzałam, to Maria Czubaszek była jednym z nielicznych dowodów na to, że w swojej interpretacji świata można być konsekwentnym. Posiadała cechę, którą cenię w ludziach – wiedziała czego chce. Cięgle nie umiem przyzwyczaić się do pisania o niej w czasie przeszłym.

“Przychylam się do opinii,że są dwa dni,którymi nie należy się przejmować.To wczoraj i jutro.”

Szczerze się uśmiałam wybierając cytaty do tego wpisu i tym silniej czuję, że będzie mi brakować takiej osobowości. To już druga silna kobieta, po Zasze Hadid, która odeszła w pierwszej połowie 2016 roku.

Macie swój życiowy autorytet, czy tak jak ja stosujecie je wybiórczo?

Zdjęcia: Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek, Kurnikowski/AKPA (Maria Czubaszek)

Może spodoba Ci się też...