Odkrycia lipca – Iris, Stranger Things, Osadnicy z Catanu

Odkrycia lipca - Iris, Stranger Things, Osadnicy z Catanu

Na odkrycia nigdy nie jest za późno, więc dzisiaj zapraszam na kilka kulturalnych perełek, które znalazłam w lipcu. Mam dla Was recenzje dwóch książek, jedną grę planszową, film dokumentalny i serial.

Sońka

Książka Ignacego Karpowicza, do której przymierzałam się od dłuższego czasu. Słyszałam o niej wiele dobrego, co trochę kłóciło mi się z wizją powieści, w której główną bohaterką jest stara kobieta mieszkająca na Podlasiu. Może dlatego tak bardzo wsiąknęłam w opowieść o jej doświadczeniach, o które bym ją nie podejrzewała. Ujął mnie dystans do rzeczywistości wypracowany przez lata Polskiej historii. Pogoda ducha Sońki, której nie stłamsiła wojna, ani to co było po niej.

Odkrycia lipca - Iris, Stranger Things, Osadnicy z Catanu

Wiem, że wakacje jeszcze się nie skończyły, ale już teraz mogę powiedzieć, że Stranger Things to najlepszy serial tego lata. Akcja dzieje się w Indianie w latach 80tych i zaczyna się od zaginięcia chłopca. Jego przyjaciele postanawiają go odnaleźć. Mimo tego że są dziećmi to kojarzą fakty lepiej niż policja i lokalna, dorosła społeczność. Muszą stawić czoła przeszkodom, które mogą pojawić się tylko w filmach science fiction lub horrorach. To serial z gatunku tych, które wyrywają jeden dzień z życiorysu, przeznaczony na filmowy maraton.

Być kobietą i wreszcie zwariować

Mam opory przed polecaniem poradników, szczególne tych psychologicznych, bo jeżeli ktoś ich potrzebuje to jest w stanie sam to sobie wygooglować. To jedna z dziedzin, w której powinniśmy słuchać tylko siebie i naszych potrzeb, więc jeżeli potrzebujecie oderwać się na chwilę od własnych i zająć się cudzymi problemami to książka Katarzyny Miller będzie dobrym wyborem. To zapis z terapii grupowej kilku kobiet, które mają zaskakująco uniwersalne rozterki. Chociaż nie z wszystkimi tezami autorki się zgadzam, to ta lektura była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Nie dlatego że lubię czytać o cudzych kłopotach. Tylko bo w bohaterkach zaskakująco często mogłam znaleźć swoje odbicie.

Odkrycia lipca - Iris, Stranger Things, Osadnicy z Catanu

Jeżeli ktoś taki jak Iris Apfel mógł zostać odkryty przez świat dopiero w wieku osiemdziesięciu lat, to nigdy nie może być za późno. Dokument poświęcony tej postaci opowiada o jej historii, stylu i strategii, która kierowała nią przez ponad 60 lat kolekcjonowania mody. Z całego filmu najbardziej spodobały mi się słowa Iris, którymi tłumaczyła dlaczego nie komentuje strojów innych: “Lepiej być szczęśliwym, niż dobrze ubranym”. Zaskakujące jest to, że dzięki dokumencie o modzie, możemy nabrać do niej dystansu.

Osadnicy z Catanu

Kojarzyłam tę grę planszową z “Teorii wielkiego podrywu” i w lipcu miałam okazję w nią zagrać. To bardzo uniwersalny zestaw, z którego można ułożyć wiele różnych gier. Całe szczęście podstawowy układ można szybko opanować i rozpocząć podbój. Założenie opiera się na wyspie, na której każdy z graczy buduje swoje imperium, wygrywa ten kto jako pierwszy zdobędzie 10 punktów, więc gra trwa znacznie krócej niż Monopoly.

Poprzednie Odkrycia znajdziecie tutaj, tutaj i tutaj.

Może spodoba Ci się też...