Kobiety w serialach

Kobiety w serialach

Wiedzieliście, że film uznaje się za równościowy, gdy jedna z głównych postaci kobiecych chociaż raz porozmawia z inną kobietą o czymś innym niż mężczyźni. Nie jest to wygórowany wymóg, ale wciąż nie spełnia go wiele filmów. Sytuacja jest dynamiczna, postrzeganie kobiet się zmienia. Odbija się to w naszej kulturze. Widać to między innymi w serialach. Dzisiaj mam dla Was zestawienie damskich postaci i sposobów jak ich przygody świadczyły o feministycznych nastrojach oglądających je ludzi.

Kobiety w serialach

Carrie, Miranda, Charlotte i Samantha, bohaterki Sexu w Wielkim Mieście, to mieszanka stereotypów, przerysowań i uogólnień. Mimo tego, że opowiada o poszukiwaniu miłości, to jeden z bardziej dołujących seriali jakie znam. Bohaterki popełniają ciągle te same błędy, licząc na to, że efekt będzie inny. Jednak robią to z godnym podziwu optymizmem.

Cerrie, pomiędzy swoimi sprzecznymi oczekiwaniami, rozsadza od środka kolejne relacje. Charlotte nie umie pogodzić perfekcjonizmu, z życiem które rzadko jest idealne. Znacznie bardziej w tym serialu cenię postać Mirandy, która z Zosi Samosi, zmienia się w kobietę, pogodzoną z myślą, że nie z wszystkim poradzi sobie sama. Mam też sentyment do Samanty. Można bulwersować się jej stylem życia, ale przynajmniej jest w nim konsekwentna i najbardziej samoświadoma.

Kobiety w serialach

Gra o Tron zasłużyła na tytuł serialu, który równo traktuje postacie obu płci. W ostatnich sezonach można zauważyć, że akcję nakręcają kobiety. Szczególnie Daenerys Targaryen, która przeszła głęboką przemianę z zależnej siostry wydanej dla sojuszu, do Kalisi pełniącej rolę króla.

Cała Gra o Tron jest przepełniona barwnymi postaciami kobiecymi i chociażby dlatego warto ją znać. Ciekawy jest też jej fenomen. W końcu cały serialowy świat czeka na starcie Daenerys, Cersei i Jona Snowa.

Kobiety w serialach

Wyobrażacie sobie Hause of Cards bez Claire Underwood? Bez względu na to, czy akurat dogadywała się z Frankiem, czy nie, bardzo dynamizowała akcję. Mimo tego, że głównym sensem jej istnienia jest towarzyszenie głównemu bohaterowi, to tak rozbudowana postać, że mogłaby zamienić się z nim miejscem.

Kobiety w serialach

Skyler White to kolejny przykład partnerki – trickstera. Czasami nie wiadomo po której stronie gra, a jej decyzje potrafiły nieźle namieszać w życiu całej rodziny. Szczerze nie lubiłam tej postaci. Drażniła mnie jej hipokryzja i zaślepienie. Za to fabularnie potrafiła skomplikować każdą sytuację. W każdym serialu musi znaleźć się taka postać, tutaj trafiło na Skyler.

Nie wymieniam tutaj Orange is the new black, bo w tym przypadku to panowie mogą poczuć się dyskryminowani, ale myślę, że akcja dziejąca się w damskim więzieniu to tłumaczy. Od czasów Seksu w wielkim mieście kobiety w serialach zyskały na głębi i wyrazistości. Coraz rzadziej to płaskie postaci, których jedynym sensem istnienia jest bycie obiektem pożądania, głównego bohatera.

Jakie jeszcze znacie ciekawe postacie kobiece?

Jeżeli szukacie ciekawych seriali zapraszam do ostatnich kulturalnych odkryć.

Może spodoba Ci się też...