Odkrycia lutego – Taboo, Młody papież, Sztuka kochania, Ziwerzogród

Odkrycia lutego - Taboo, Młody papież, Sztuka kochania, Ziwerzogród

Z Odkryciami mam ten problem, że nie wszystko co obejrzę lub przeczytam jest godne tego miana. Pierwsze dwa miesiące tego roku nie były dla mnie zbyt odkrywcze. Jednak znalazły się cztery rzeczy, które mogę Wam polecić. Dwa seriale, książka i film animowany.

Taboo

Serial, który wszyscy fani Toma Hardy’ego powinni brać w ciemno. W dziewiętnastowiecznym Londynie ścierają się interesy angielskiego króla, Kompanii Wschodnioindyjskiej i raczkujących Stanów Zjednoczonych. Pomiędzy te tryby zostaje wciągnięty James Keziah Delaney. Klimat tego serialu jest brudny i brutalny, pewnie dlatego tak łatwo uwierzyć w to, że tak wyglądała Anglia w tym czasie.  Warstwę fantasy tworzy odrobina afrykańskiego folkloru, to on sprawia że główny bohater ma jakiekolwiek szanse w starciu z przeciwnościami. To serial, w którym leje się dużo krwi, więc nie oglądajcie jeśli nie lubicie flaków na wierzchu.

Sztuka kochania

Książka, którą można było nazwać odkryciem w latach 70. Mimo tego, że badania nad psychologią i seksualności człowieka poszły do przodu, to wciąż znajdziecie w niej wiele informacji, o które trudno w szkole. Największym zaskoczeniem dla mnie było to, czym bulwersowali się ludzie i co było problemem, nie tylko logistycznym (antykoncepcja). To nie jest instrukcja obsługi, ale dobrze wiedzieć jak działają pewne mechanizmy. Jednak nie przywiązywałabym się do podziału ról przedstawionego w tej książce, całe szczęście dużo się w tej materii zmieniło.

Odkrycia lutego - Taboo, Młody papież, Sztuka kochania, Ziwerzogród

Młody papież

Gdy usłyszałam, że ten serial ma być takim “House of cards” tylko w Watykanie to musiałam go zobaczyć. Jednak jeśli liczycie na wartką akcję i dużo seksu to się rozczarujecie. Całe napięcie zostało zbudowane na wielopoziomowej intrydze. Twórcy nie oszczędzili żadnej świętości i genialnie przełamali konwencję. Bardzo niepozorna produkcja. Zapowiadało się, że jedyną ciekawą rzeczą jaka może się wydarzyć to zawał jakiegoś grubego biskupa, ale dzieje się tutaj dużo więcej.

Zwierzogród

Bajka nie tylko dla dzieci. Gra stereotypów ubrana w ładną animację. To jeden z tych filmów, który potrafi przywrócić wiarę, jeśli nie w ludzi to przynajmniej w lisy. Akcja filmu dzieje się w mieście zamieszkanym przez zwierzęta żyjące w bardzo ludzki sposób. Judy Hops pierwszy królik w policji postanawia rozwikłać zagadkę zniknięć zwierząt, dostaje tę sprawę bo nikt inny nie chce się jej podjąć. Zobaczcie jeśli chcecie zobaczyć co może zrobić królik w 48 godzin.

Odkryliście coś ciekawego w ciągu ostatnich miesięcy?

Poprzednie okrycia znajdziecie tutaj i tutaj.

Może spodoba Ci się też...