Odkrycia marca – Logan, Ginekolodzy, Last Week Tonight

Odkrycia marca - Logan, Ginekolodzy, Last Week Tonight

Większość marca pochłaniała mnie walka z wiosennym przesileniem, którą opisałam tutaj. Jednak mimo tego udało mi się odkryć trzy rzeczy godne uwagi: jeden program telewizyjny, książkę i film kinowy. Zapraszam na recenzję Ginekologów Jurgena Thorwalda, programu Last Week Tonight with John Oliver i filmu Logan.

 Ginekolodzy

Książka Jurgena Thornwalda opisuje historię walki o zdrowie kobiet. Czytając ją niesamowicie cieszyłam się z faktu, że nie urodziłam się w czasach, gdy “damscy rzeźnicy” amputowali macice na czas, oczywiście bez znieczulenia. To opis drogi do współczesnej ginekologii okupionej cierpieniem i śmiercią milionów kobiet.

Czytając Ginekologów nie mogłam uwierzyć, że przez stulecia nikogo nie obchodziło zdrowie i życie kobiet podczas porodu tylko dlatego bo w pewnej książce ktoś napisał “w bólu będziesz rodziła dzieci”. Lekarze chcący ulżyć cierpieniu kobiet w kolejnych wiekach byli paleni na stosach, wykluczani ze społeczności i karani ostracyzmem.

To książka, którą powinna przeczytać każda kobieta, żeby wiedzieć że prawa reprodukcyjne nie są dane raz na zawsze. Szczególnie teraz, gdy tylnymi drzwiami próbuje się ograniczyć dostęp np. do antykoncepcji hormonalnej. Jeśli same nie zawalczymy o swoje prawa to możemy obudzić się w świecie bez nich. Przez wieki mężczyźni u władzy nie czuli dysonansu twierdząc, że kochają swoje żony, jednocześnie skazując je na śmierć w męczarniach, ponieważ od ich życia było ważniejsze to by lekarz nie zobaczył kobiety nago.

Logan

Cieszę się, że po sukcesie Deadpoola Marvel postawił na kolejny film od 18 lat. Logan to film w całości poświęcony Wolverinowi i jednocześnie epilog historii o X-menach. To jeden z moich ulubionych bohaterów z tego uniwersum. Historia kształtuje się klasycznie, mamy tu czarny charakter, który spodoba się fanom Narcos i bardzo osobistą stawkę. Warto zobaczyć, ponieważ to pożegnanie Hugh Jackmana z tą serią.

Odkrycia marca - Logan, Ginekolodzy, Last Week Tonight

 Last Week Tonight with John Oliver

Program satyryczny tropiący aktualne absurdy nie tylko w Stanach. A że na całym świecie jest ich niesamowicie dużo to cud, że w czasie trwania programu zdarzy zgłębić chociaż kilka. Polecam jeśli lubicie śmiać się przez łzy, ponieważ poruszane kwestie nie są fikcją. Prezydentura Trumpa dostarcza tylu powodów do śmiechu, że tylko to tłumaczy fakt, że nie wspomniał jeszcze o Polsce.

Odkryliście coś ciekawego w marcu? Szukam dobrego polskiego thrillera, więc piszcie jeśli taki znacie.

Poprzednie części odkryć znajdziecie tutaj i tutaj.

Może spodoba Ci się też...