Alias Grace – historia niewinnej morderczyni

Alias Grace - historia niewinnej morderczyni

Grace jest niewinna – przez cześć serialu naprawdę tak myślałam, jednocześnie widziałam sceny w których zaciska chustkę na szyi gospodyni i czeka, aż jej oczy wyjdą na wierzch. Wcale mnie to nie dziwiło. A potem patrzyłam na tę drobną twarz i rude włosy, pewna, że Grace jest zbyt niewinna by znaleźć się w więzieniu.

Chciałąm zacząć opis tego serialu Alias Grace od struktury, ale nie sądzę by Was to zainteresowało. Seria składa się z 6 odcinków, które są zapisem wywiadu psychiatry z Grace Marks. Kobietą, która została skazana na śmierć, a potam dożywocie za zabójstwo swojego pracodawcy – tak, w tej kolejności.

Nrzmi nudno, ale mieszanka retrospekcji, historii opowiadanej przez główną bohaterkę, scen o których nie mówi lekarzowi, ale my je widzimy i zeznań z procesu sądowego robi z mózgu sieczkę. Z tego koktajlu opowieści wyłania się obraz conajmniej kilku kobiet z rożną przeszłością i grzechami na sumieniu. Wszystkie łączą się w postać Grace i to my wybieramy, której z nich chcemy dać wiarę.

Dr. Simon Jordan

Stawka jest wysoka. Psychiatra badający Grace ma wydać opinię, która może pomóc w jej wcześniejszym zwolnieniu z więzienia. W miarę słuchania opowieści głównej bohateri Doktor Jordan zaczyna mieć na jej punkcie, nie do końca platoniczną, obsesję. Jeśli chcecie dowiedzieć się czy uda mu się zachować obiektywizm, to nie ma wyjścia, musisie zobaczyć ten serial.

Alias Grace - historia niewinnej morderczyni

Alias Grace – prawdziwa historia

Serial to adaptacja książki Margaret Atwood (znanej z Opowieści Podręcznej), która z kolei oparła się na prawdziwej histori Irlandzkiej pokojówki oskarżonej o morderstwo w Kanadzie. Netfilx zrobił z tej opowieści serię do końca trzymającą w napięciu. Ogromnym plusem tej produkcji jest Sarah Gadon, kóra wcieliła się w rolę Grace. Genialnie oddała wiele stanów i wariantów tej samej postaci.

Polubiłam Grace, ale raczej nie chciałąbym wejść jej w drogę. Oglądaliście lub czytaliście ostatno coś co warto polecić?

Jeśli jeszcze nie widzieliście najnowszego szkicownika to zapraszam tutaj.

Może spodoba Ci się też...